Archive for month: Leden, 2012

Nástroje proti odcizení hardware jsou mizerné

30 Led
30.1.2012

Ať už se jedná o odcizení mobilního telefonu, laptopu či třeba čtečky Kindle, zabezpečení mnoha výrobců je mizerné. Přičemž je to tak jednoduché, například mobilní telefony dnes obsahují výkonné procesory, komplikovaný firmware, často i GPS lokalizátor s připojením na internet, tak proč neumožnit jejich vzdálené zablokování?

Je sice pravdou, že například pro Android je k dispozici software pro vzdálené zablokování a lokalizaci mobilu, jenomže ten lze jednoduše obejít a obelstít resetováním telefonu do továrního nastavení – což je dokonce možné i v případě, že telefon je zablokován pomocí znaku či hesla.

Aplikace Lookout nabízí vyhledání Android telefonu

Obdobné je to u laptopů, můžete si tam sice nainstalovat software pro detekci polohy například díky Wi-Fi, ale opět po přeinstalaci operačního systému vše zmizí. Jistou možnost sice nabízejí čipsety Intel se speciálním BIOSem a modulem Anti-Theft, ale vzhledem k tomu, že toto není standardně aktivováno se jedná o téměř zbytečnou funkci.

To co je potřeba, aby výrobci udělali je standardní aktivace nějakého nástroje, který bude integrován přímo s hardwarem a při jeho ztrátě pomocí přiložené kartičky dojde přes internet k okamžitému zablokování. Něco takového, aby každý zloděj ihned věděl, že když ukradne libovolný telefon s Androidem, vždy dojde k jeho zablokování. Něco relativně solidního i pro běžného uživatele. Bohužel o ničem takovém prozatím nevím, a je to škoda.

Podle mého názoru mají výrobci hardwaru ještě hodně co dohánět!
Zobrazeno: 1215x

Ruby – relativně nový skriptovací jazyk

23 Led
23.1.2012

Představte si, že máte na starosti tisícovku serverů, to už nelze spravovat nijak manuálně, ale musíte tvrdě skriptovat. Hodně lidí používá na skriptování Bash, protože je standardní součástí distribucí, jenomže já mám z Bashem jeden zásadní problém – ten jazyk mi přijde prostě krkolomný, neobjektový a dosti omezený.

Proto používám Ruby, nikoliv „Ruby on Rails“, které je známé při vývoji webových aplikací, ale pouze Ruby. Je to relativně moderní jazyk, který není starý ani deset let (což je na programovací jazyk opravdu málo), plně objektový se spoustou plug-inů a rozšíření. Navíc podporuje threadování, což je obvzláště užitečné pokuď chcete paralelně například skenovat síť apod.

Co se mi na Ruby strašně líbí je jeho objektovost i u primitivních prvků, podívejte se na následující příklad:

5.times do |a|
  puts a
end

Tento příklad vypíše na obrazovku čísla od 0 do 5 v postupném pořadí. To co je na něm tak důležitě vidět je jak šíleně je Ruby vlastně objektové. Stejně tak jako u čísel můžete ihned iterovat, lze u polí jednoduše iterovat jejich prvky či u řetězců používat regulární výrazy. Možnosti Ruby jsou prostě znatelně výše než možnosti nějakého primitivního Bashe, a proto jej používám.
Zobrazeno: 2245x

WordPress – proč se o něm tolik mluví?

16 Led
16.1.2012

Jistě jste si všimli, že se hodně mluví o WordPressu, jako o relativně dobrém publikačním systému, který se hodí nejen pro blogování. Když jsem vybíral publikační systém pro svůj blog IT Efektivně, ani chvíli jsem neváhal a bez předchozích znalostí šel do něj na základě mnoha doporučení z internetu. Mohu říci, že své volby rozhodně nelituji, a tady je proč.

WordPress a instalace plug-inů je něco naprosto dokonalého, potřebujete nový plug-in, novou šablonu či něco jiného, jednou kliknete a máte to. Hned v administraci WordPressu můžete vyhledávat zásuvné moduly a instalovat je. Skoro se až divím, že ta instalace zásuvných modulů jedním kliknutím nenapadla nikoho dříve. Už žádné hrabání se ve zdrojácích, přemrštěná konfigurace apod.

WordPress a množství podpory je to nejdůležitější, kvůli čemu jdete do takového publikačního systému. Open source je především o komunitě a WordPress se může těšit jedné z nejčetnějších komunit co znám.

Možnosti úprav WordPressu jsou takřka neomezené, viděl jsem velké zpravodajské weby postavené na WordPressu i jednoduché blogy, jedná se jednoduše řečeno o solidní a dobře rozšiřitelný základ.

A moje zkušenosti? Chvíli jsem na blogování používal platformu Blogger a můžu říci, že se jedná o nebe a dudy. WordPress sice vyžaduje vlastní hosting, ale jeho kvalita je úplně neporovnatelná s běžnými veřejnými blogovacími službami. Človek může všechno upravovat podle svých požadavků. Já například používám plug-in díky němuž se do administrace webu přihlásím přes svůj Google účet. Krom jednoho nájezdu komentářových spammerů na můj web jsem žádné problémy nezaznamenal. Takže WordPress mohu jenom doporučit.
Zobrazeno: 1914x

Proč nás Čína nepřeválcuje

09 Led
9.1.2012

Hodně lidí si myslí, že tím, že se všechno outsourcuje do Číny jakoby u nás vzniká nezaměstnanost, a problémy. Je to ovšem poloviční pravda, Číňané možná brzy budou výrobnou světa, ale stejně když si člověk přečte noviny, tak zjistí že pracovní podmínky v Číně jsou doslova děsivé, lidé pracují od nevidím do nevidím, jenom kvůli tomu, aby ušetřili trošku peněz na vymoženosti západního světa.

Pokud někdo z vás měl to štěstí a přečetl si knížku „Poorly Made in China„, tak přišel na to, proč tomu tak je. Číňané do továren lákají levnou vesnickou pracovní sílu, která má sotva základní vzdělání, a nemá ani ponětí, co je a například k čemu je mýdlo. Když se nad tím zamyslíte, tak taková pracovní síla nám konkuruje. Ale vlastně komu, lidem bez vzdělání, bez základní znalosti angličtiny atd…

To samé je s Indií, pokud jste měli někdy to štěstí slyšet Inda anglicky mluvit, tak jste museli být stejně jako já zděšeni. Pravda je taková, že levné výrobny světa dokáží nabídnout jediné, a to je levnou pracovní sílu. Když se ovšem podíváte třeba u nás na pracovní trh, přijdete na to, že o levnou pracovní sílu není vůbec zájem. Proč?

Protože levná pracovní síla zase až tak levná ve svém výsledku není. K čemu jsou vám levní Indové, když sotva mluví anglicky a jediné co umějí udělat je nějaký jednoduchý požadavek, přičemž tvrdě hrajou na množství – jo mi jsme udělali dneska 100 požadavků, to jsme teda pracovníci. Zatímco Číňan vás ošidí na každém kroku kde to jen jde. Nechci být nějak xenofobní, ale takto společnost prostě funguje, jistě najdou se i vyjímky, ale je jich málo.

Proto říkám, že nás Indie ani Čína v blízké době nepřeválcuje. Už jen kvůli tomu, že u nás jsou ohromné investice do infrastruktury, sociálního a zdravotního systému, který Čína ani jiné rozvíjející se ekonomiky jednoduše nemají
Zobrazeno: 2379x

Ne dalším agregátorům slev

02 Led
2.1.2012

Je to až paradoxní, ale neustále vznikají nové a nové agregátory slev, nové a nové slevové servery, hostingy atd… Lidi jako by skoro ani neměli vlastní mozek a nedokázali vymyslet něco trošku nového.

Nedávno jsem hledal nějaké reality, a byl jsem až znechucen tím, že de fakto existuje jeden a to placený agregátor realit – t.j. Adol. Je to strašně zajímavé, protože takovýto nástroj je pro mě neuvěřitelně užitečný v případě, kdy se chci vyhnout spolupráci s realitní kanceláří – zejména proto, že Adol odděluje soukromou inzerci tvrdě od té placené realitkami.

Když jsem naopak před rokem hledal práci, nemohl jsem najít agregátor pracovních nabídek. Opětovně žádný solidní se na trhu nevyskytuje. Vůbec to nechápu, lidé kopírují neustále jednu a tu samou věc jako číňani vyrábějící tovární díly v továrnách, ale když jde trošku o invenci a riziko, jako by se země slehla.

Programátoři, přestaňte už programovat neustále to samé a hrňte se taky do projektů, které jsou trošku novátorské, nemyslím jenom grafikou, ale i použitím.
Zobrazeno: 2077x