Jsou IT administrátoři exoti?

22 Pro
22.12.2011

Tak jsem před nedávnem zjistil, jaké je všeobecné povědomí o IT administrátorech, taková globální představa je někde mezi vyhublím uhrovitým týpkem s brejličkama až po smradlavým neoholeným typem s vlasami svázanými gumičkou do culíku.

Pravda je taková, že běžný ajťák snad nepatří ani do jedné této skupiny, člověk od člověka se to liší. Například já jsem kdysi pracoval na brigádě se samýma ženskýma, které mě buzerovali téměř i za to, že jsem nepoužíval štětku na záchodě. Také mám hromady zkušeností s „clean desk policy“, takže jsem relativně čistotný. Řekl bych, že oproti spoustě ajťáků až příliš.

Pamatuji si, jak jsem jednou přišel do kaceláře kolegů a vidím tam hrníček s již nazelenalým a mírněm vykvetlým lógrem od kafe. Zhrozím se „probůh, čí to je“, na čež se ozve:“no to je toho člověka co tu už dva měsíce nepracuje“. Říkám si, to snad není ani možné :)

Máte také podobné příhody s ajťáky, podělte se v komentářích.
Zobrazeno: 1925x


Další články:
 • LuKo

  Celkový dojem z článku podstatně srazilo množství do očí bijících hrubek. O slohové úrovni nemluvě :-/

 • http://www.ponkrac.net Miloslav Ponkrác

  To je právě dnes nejčastější úchylka IT administrátorů. Začnou se učit anglicky a nejsou schopní psát česky.

  Ostatně i nadpis „Jak zlevnit a snížit výdaje na IT na minimum, vyvarovat se krkolomnými vztahy s IT firmami atd…„ by vyžadoval korekturní zásah pro „konformitu s českou gramatikou“.

  Základní úchylka většiny administrátorů je, že nutí druhé lidi jak báječný je naučit se Linux, nejlépe hardcore distribuce – a to od zdola. Přijde jim normální, že je báječné strávit mnoho měsíců tam, kde jiné systémy (Windows, Mac OS X) nabízejí daleko rychlejší výsledek a stejnou funkcionalitu pro většinu uživatelů dosažitelnou za několik hodin s daleko menším úsilím.

  A to říkám jako člověk, který seděl u unixu v době, kdy Windows ještě nikdo neznal, protože to byla zatím neznámá budoucnost.

  Dnešní administrátoři spíše tíhnou k vojenskému a účetnickému typu – tedy zapamovat si mnoho poznatků z norem, postupů, mít mnoho certifikátorů, nebo znát nějakou ústřednu nazpaměť z hlediska servisního manuálu. Jsou drsně hnáni ke spolehlivosti.

  Dřívější typy administrátorů potřebovali spíše kreativitu a leccos zbastlit, protože ani hw, ani sw ani technologie nebyly na úrovni co jsou dnes. Navíc se dříve dělalo více low level. Tedy dříve administrátoři byli spíše umělci a bohémové se stejnými úchylkami jako umělci. Extravagantní názory, žití mimo realitu, neschopnost praktických věcí jako dodržování pořádku, nebo trávění celého života v ateliéru, kde ateliérem byla nějaká počítačová místnost.

  Takže dva typy administrátorů popsaných v článku jsou spíše minulostí, kdy administrátor byl umělec a bastlíř.

  Dnes už je spíše doménou adminsitrátorů dotahovat vojenské a účetnické manýry – a chování bude mít spíše tyto rysy.

  Miloslav Ponkrác

 • Petr

  martink, to se fakt nedalo číst. :-/ Já se na těch hrubkách zasekávám, protože pak celé věty nedávají smysl.

 • http://www.aktualniletaky.cz Akční Tomáš

  Moje zkušenost je taková, že jsou to úplně normální, inteligentní a o něco víc sebevědomí hoši.:-)

 • http://priznaky.online-clanky.cz/ Plíseň

  Ve firmě kde jsem začínal v IT pěstovali v hrnečku plíseň min. dva roky, pak jim hrneček vyhodila uklízečka, ta to tenkrát chudák schytala :)

  • gogan

   Bodejd by neschytala, byla to Hermina :))

Starší příspěvky:
Volume managery – co to vlastně je?

Pro ty, co znají například LVM jistě nebudu mluvit o ničem novém, ale pro ostatní se může jednat o zajímavé...

Zavřít