Návštěva datacentra Wedos

02 Lis
2.11.2011

Tak jsem si v pátek udělal výlet do Hluboké nad Vltavou s tím, že mě zajímalo zda-li je to až tak dobrý nápad postavit datové centrum v Hluboké nad Vltavou nebo ne – abych to přiblížil, datové centrum Wedos je jakýmsi investičním experimentem, který spoléhá na to, že nájmy a ceny lidské síly jsou v Hluboké nad Vltavou nižší než v Praze, tudíž jsou schopni nabídnout nejnižší ceny svým zákazníkům (alespoň to tvrdí).

Realita ovšem byla doslova šokující, datové centrum se nachází za pobočkou České pošty v centru Hluboké nad Vltavou, je to takový oprejskaný starý vnitřek baráku. Když jsem poprvé vkročil do datového centra, nestačil jsem se divit, žádný hluk, žádný extrémní chlad, jenom pár racků zaplněnými servery. „To je jako všechno?“: zeptal jsem se, neboť už jsem v pár datových centrech byl, a takhle málo vytížené jsem snad ještě neviděl.

Průvodce přikývnul hlavou a povídá:“naše datové centrum je zaplněno pouze ze tří procent, existujeme teprve jeden rok, a většina naších VPS (Virtual Private Server) – jichž máme snad největší počet v ČR je umístěna v tomto jedinném racku“. Pak následovala moje smršť otázek, jestli například testují dieselový agregátor, zda-li testují zálohy apod. Překvapilo mě velké množství pozitivních odpovědí, bylo vidět, že Wedos jisté zkušenosti s provozováním datového centra má. Prý je všechno automatizované.

Stále mi hlavou ovšem vrtá ta otázka, zda-li se jim vyplatilo postavit datové centrum, které je vytížené pouze ze 3%. Je to opravdu plně vybavené datové centrum se slušnou klimatizací, slušným hasícím plynem, slušným diesel agregátorem atd… Není to něco tak děsivého jako pražská Casablanca, kde byly vidět přenosné klimatizační jednotky, atd… Datová infrastruktura Wedosu není žádný šmejd, hosting jede na bladech a většina infrastruktury je nová. Jenom stále mám pochybnosti o tom, zda-li nemohli nakoupit blade servery, postavit je někam do Prahy a zaplatit si jednoho klučinu, co bude v Praze na telefonu a bude na ně dohlížet s tím, že programátoři a support bude ležet v Hluboké nad Vltavou? Jestli by to ve výsledku nevyšlo levněji a nebylo to s menším rizikem.

Ono datová centra v Praze jsou zpravidla zaplněná znatelně více, mají v nich servery banky i další organizace. Neříkám, že Wedos měl umístit servery do špajzu, tam přidat jednu klimatizaci a jeden hasičák – to zase ne, ale dají se pronajmout i slušná datová centra. Říkám si, že když to sami nedokáží využít, tak by bylo potřeba, aby si do datového centra umístila něco i firmy. Ale které firmy budou hostovat v Hluboké nad Vltavou – se vší úctou, datová centra se staví v městských aglomeracích, a asi to má svůj důvod.

Na druhou stranu doufejme, že to má Wedos dobře spočítané, protože jestli krachne, tak můj blog budu muset přesouvat někam jinam, a do toho se mi teda nechce ;)
Zobrazeno: 1925x


Další články:
 • http://www.zkusmo.cz SMO

  S tím, že měl WEDOS datové centrum postavit v Praze nesouhlasím. Jak vím od pana Grilla z dnů otevřených dveří, již teď mají nabídky od pražských datových center, kde by k ním chtěli zálohovat data. Myslím, že je to dobré strategické místo. Od datacentra vedou dvě optické trasy, každá jiným směrem, což je výhodou. Jak je vidět z trafficu 10GBits/s přípojka nepřenese zatím ani na 1GBits/s.

 • http://www.kazzan.cz/ Kazzan

  Docela bych do WEDOSu ještě před pár měsíci neřekl, že by do takového projektu šli. Jsem zvědav, zda se jim podaří datacentrum zaplatit a nějak rozumně zaplnit. Vzhledem k profilu ČR bych toto umístění viděl jako ideální právě pro zálohy dat a aplikací, které nám většinou leží v Praze nebo Brně, či jako řešení pro firmy, které sídlí na jihu ČR. Pokud by byla cena zajímavá, stejně tak slušná konektivita a další parametry, neváhal bych o tom uvažovat i více jako o primárním umístění.

 • http://datacentrum.wedos.com Josef Grill

  Dobrý den,
  za návštěvu, za článek a za komentáře.
  Snad jen pro vysvětlení. My nyní máme zaplněno jen 3%, celkem je v budově prostor pro 6.000 1U pozic a to je kapacita obrovská. My působíme rok a tak zaplněnost je malá, ale my se teprve rozbíháme. Do budoucna očekáváme růst rychlejší, protože jednak chceme expandovat a jednak chceme nabízet další služby (část z nich náročnější na prostor). Tím budou nároky na prostor větší a větší. My nyní dokonce připravujeme kroky pro budování dalších prostor v Hluboké. Hluboká není strategické místo jako Praha, ale má mnoho výhod. Určitě je bezpečnější než Praha, levnější než Praha (jak investice do budovy, tak do lidí)… a právě proto je třeba přitažlivá (nejen) pro pražské zákazníky jako prostor pro zálohy nebo geograficky oddělenou službu.

  Datacentrum je primárně stavěné pro naše účely a pro naše potřeby. Není tedy stavěno pro veřejnost a pro servery, které si někdo přinese. Vše je stavěné pro maximální stabilitu a spolehlivost. Pokud bychom pustili „cizí“ servery, tak tím ohrozíme stabilitu třeba napájení (nebude vyvážené jako nyní) apod. Pokud bychom přijímali cizí servery, tak tam dnes stojí třeba 15-20 plných racků, ale ekonomicky bychom si moc nepolepšili. My raději nabízíme služby než pronájem místa pro server.

  Určitě je lepší si postavit něco podle svých představ a mít u toho své lidi (včetně nonstop podpory ve stejné budově) a sklad dílů (a náhradních serverů) než mít cokoliv jinde. Spolehlivost je závislá jen na tom jak si to postavíte. Reakční doba je nesrovnatelná. Pokud chcete poskytovat kvalitní služby, tak to jinak nejde.
  Navíc s rostoucím obsazeným místem se ekonomicky vyplatí vlastní provoz než pronájem místa někde zcela mimo.

  Proč máme nízké ceny jsme popsali třeba v našem článku: http://datacentrum.wedos.com/nizke-ceny.html .
  Je tam tedy více aspektů.

  Optika – máme nyní 2 trasy. Chystáme třetí. Potom je kapacita téměř neomezená a vždy budeme mít rezervy.

  Co se týká hluku a chladu. Tak hluk je přiměřený obsazenosti a tomu, že jede jedna z 6 klimatizací a to je ještě elektronicky regulovaná na několik málo desítek % výkonu. Chlad – aktuálně je tam neekonomických 20-21 stupňů (rozmezí 1 stupně je přesnost klimatizace), ale do budoucna budeme mít studenou uličku (až bude druhá řada racků). A potom bude ve studené uličce 24-25 stupňů a ve zbytku bude téměř 30. Tak to potom bude sauna, ale bude to mít ekonomický provoz.

  Pokud jde ještě o umístění v nějaké aglomeraci, tak snad jen v ČR je typické, že vše musí být v Praze. Ve světě je to často jinak. Datacentra jsou zcela mimo velká města (důvody podobné jako u nás) a přitom se udává, že jsou v tom a tom městě. Realita je však taková, že jsou třeba vzdálena desítky nebo i 100 km od města, kde se udává jejich sídlo. Je to dáno tím, že my jsme tak trochu malá země a tak na „to“ moc koukáme. Sám jsem jich viděl ve světě několik a potom třeba vidíte, že datacentrum oficiálně označené městem A je ve skutečnosti vzdálené třeba 70 km.

  Věříme, že jsme se rozhodli správně a že naše (poměrně velká) investice se vyplatí :-) .

 • http://www.neteyes.cz Neteyes.cz

  Na mě osobně tedy také vchod z dvoru ČP neudělal moc dobrý dojem, o to méně pak jakási „zahrádka“ kde je umístěn DieselAgregát. Myslím, že by Wedos měl zlepšit svoji vnější Image, případně koupit celý komplex ( Ehm, vím, že ČP asi nic neprodá … ), ale bylo by to přinejmenším super, v budově ČP by jste mohli mít další kanceláře a nějákou příjemnou recepci, ta mi tam také dost chyběla.

  I přes to, myslím, že Wedos je skvělý hosting a to, jestli na tom majitelé vydělávají či ne, nechejme na nich…

  Neteyes.cz / http://www.neteyes.cz/clanky/den-otevrenych-dveri-wedos-2011-reportaz/

  • http://datacentrum.wedos.com Josef Grill

   Dobrý den,
   ten vstup přes dvůr pošty by mohl být lepší, ale my služby pro veřejnost (přinést si vlastní servery) moc neplánujeme a proto recepce není potřeba. Vše probíhá online. Image pro nás není a bylo by to jen něco drahého, co by se zase muselo projevit v ceně a na funkci služeb by to nemělo vliv a jen by to služby zdražilo… Pošta stejně nic neprodá. Z toho pohledu je pro nás důležité to jak vše funguje uvnitř.

   Zahrádka s motorgenerátorem ještě bude předělána :-) . Bude tam trafostanice, další motorgenerátor a tak tam nezůstane nic jiného. Klimatizace budou na střeše (10 už je jich tam nastěhovaných). Nyní to takhle dostačuje. Je nutné vzít v úvahu i to, že jsme vše začali budovat loni v létě. A pokud někde u nás na webu uvidíte fotky jak to vypadalo a jak se budovalo, tak každý uvidí jaký se udělal kus práce.
   Před: http://datacentrum.wedos.com/a/5/predstaveni-budovy-zvenku.html
   uvnitř: http://datacentrum.wedos.com/a/6/predstaveni-budovy-zevnitr-pred-prestavbou.html
   Přestavba:
   http://datacentrum.wedos.com/fotogalerie.html
   A jak to vypadá nyní jste viděli u nás :-) . Vezměte v úvahu, že jsme to vybudovali za 3 měsíce plus úpravy během roku (vše popsáno u nás na webu) a k tomu se staráme již téměř o 39.000 domén, webhostingy a nejvíce VPS v ČR.

   Hlavním smyslem akce bylo ukázat, že na webu nelžeme a že skutečně je u nás vše postavené na pevných základech a máme dostatek místa na růst (což z fotografií moc vidět není :-) ).

   • http://www.neteyes.cz Neteyes.cz

    Jasně, na to že to budujete krátce je to pěkné.

 • Dan

  Zdravím

  nemám nic proti Wedos, ale co bylo s tou Casablancou? Byl jsem v té jejich nové serverovně a musím říct že jsem zatím nic lepšího neviděl. V nagánu jsou zase na pokraji energetického maxima, než to spadne. V GTS jsem ještě nebyl.

  díky za info

Starší příspěvky:
Bezpečnost IT prakticky

Všechny ty antiviry, antispywary i firewally jsou vám jednoduše k ničemu, když někdo napíše trojský kůň pro pár desítek počítačů,...

Zavřít