Jak sedět ve správném vlaku

29 Říj
29.10.2011

Dělat technologii, co je právě v kurzu, lidi do ní investují a točí se v tom právě prachy, o tom celé IT dnes je. Když jsem tu psal článek Zlaté časy v IT, Miroslav Ponkrác v komentářích namítl, že dříve IT nebývalo tak jednoduché jak si myslím, neboť něco nakonfigurovat na tehdejších počítačích bylo složité.

Ano, to je pravda, ale dříve existovaly de fakto jenom pécéčka, a pokuď jste to s nimi uměli, tak jste měli dobrou šanci se tím i uživit. Dnes si to ovšem nedokážu představit, neboť lidé prostě o správu pécéček zájem nemají, je v tom znatelná převaha lidí, kteří tomu rozumí nad lidmi, kteří toto poptávají. Na této technologii se jednoduše řečeno nedá už vydělávat.

Ovšem jsou tu technologie jiné, počítejte s tím, že cokoliv masivnějšího jako je třeba webdesign, vývoj android/iPhone aplikací apod. je slabě výdělečné. Ještě za dob své školy jsem si přivydělával ve webdesignérském studiu, a můžu osobně říci, že práce to byla úmorná a plat byl nízký. Relativně jsem pracoval 2x tolik za poloviční plat než když jsem se živil správou linuxu a cisco switchů.

Proč tu píšu ovšem o správném vlaku? Protože abyste se uživili jako webdesignér, musíte být absolutní špička, zatímco abyste se slušně uživili jako Java programátor, stačí když jste i lehce podprůměrný. Jednoduše řečeno Java programátoři sedí v lepším vlaku než webdesignéři, je o ně větší zájem a vyšší poptávka.

Důležité je pochopit, že dnes to, že pracujete v IT vysoké peníze jednoduše nezaručuje, často vyšší plat než vy může mít kdejaká asistentka (tím nechci nijak snižovat jejich významnost). Pokuď chcete jít tam, kde peníze opravdu jsou, jděte do enterprise IT a snažte se pochopit problémy, které mají obrovské společnosti. Když do toho trošku uvidíte, všimnete si, že to jsou opravdové oříšky k rozlousknutí. Jak například postavit infrastrukturu tak, abyste byly dostupní 24×7, když máte k dispozici jenom velmi omezené finanční zdroje v řádu stovek tisíců? To už zní trošku jinak než jak naprogramovat web za 30.000 Kč, nebo ne?
Zobrazeno: 1797x


Další články:
 • Frantisek

  Ahoj, je to pravda čo píšeš len aby človek začal vidieŤ do tých problémov musí vedieť ovládať len infraštruktúru alebo i niečoviac? čo všetko potrebuje aby si mohol trúfnuť si posvietit na takéto problémy?

  • http://www.itefektivne.cz/ martink

   No, abys viděl na takovéhle problémy, tak především potřebuješ být zaměstnanec někoho, kdo to řeší, to je asi nejsnadnější cesta. A řeší to spousta firem, zejména těch větších. Když se budeš hodně dlouho snažit dostat do oboru, t.j. chodit na výběrová řízení stále a stále, tak se tam nakonec musíš dostat, to je prostá statistika. Pokuď máš šanci na 1%, že tě někdo k tomu pustí, tak to znamená, že musíš 100x zkusit, aby ses k tomu dostal.

   • Frantisek

    Ďakujem za pozitívny prístup, ktorý má v sebe viac ukryté ako sa zdá a dúfam, že to každý uvidí kto si to prečíta.

 • http://www.ponkrac.net Miloslav Ponkrác

  Problém je v míchání věcí.

  Začímco dříve nebyla tendence v politicko korektních názvech povolání, ani v dělání z každého programátora. Programátor byl prostě někdo, kdo uměl algoritmizovat na velmi slušného úrovni (zhruba asi na úrovni jaké zvládne méně než 1 % dnešních „programátorů“ podle dnešní definice programátora).

  Zatímco dnes je všude samý manažer. V Tescu vidím manažerku se smetákem a hadrem, která pracuje jako manažerka podlahových krytin.

  Kdybyste jasně napsal, že srováváte de facto grafika, byť v povolání webdesignér, s nějakými těmi drobky typu HTML apod. a vedle skutečného programátora typu Java – nemusel jste mluvit o nasednutí do správného vlaku. Stačilo pouze rozklíčovat dnešní „zmatení jazyků“, kdy každý chce honosně znějící název práce a tak se všichni snaží vsunout do něčeho co má zvuk – IT, manažer, atd.

  Stačilo prostě jen dát slovům původní význam. A říct: Jako grafik a vše co primárně s eprodává jako grafika či design budete mít asi menší plat, než jako programátor v úzkém slova smyslu, kde prvotní je program.

  Veškerý problém je v tom, že jste se nachytal na novodobé politicko korektní názvovače povolání. Kdybyste na to šel principem Occamovy břitvy a jasně nazval webdesignera pěkně poctivě po staru „primárně živící se grafikou“ a programátora v Javě „primárně programátorem“ – mohl jste si ušetřit cokoli dalšího.

 • http://www.fragia.cz/ Vláďa

  Nejsem si jistý, jestli jsem dobře pochopil, jakou myšlenku jsi tím článkem chtěl říct, ale přesto mám pocit že musím nesouhlasit.

  Mně se zdá, že není problém cokoliv umět. Cokoliv se dá naučit během pár týdnů anebo se dá sehnat zaměstnanec který to už umí. Ale problém je prodat to. Můžu se rozhodnout, že se naučím ovládat technologii X (pro představu třeba něco jako SAP), na které se dá vydělat miliony na jedné zakázce. Jenže takových zákazníků které tu technologii potřebují a chtějí a jsou ochotni a schopni ji zaplatit, takových je jako šafránu. A já je buď získám, a mám miliony, nebo nezískám, a mám prd. A konkurence je veliká.

  Nebo se můžu rozhodnout že se budu věnovat technologii Y (třeba kódování HTML nebo správa pécéček). Na této technologii se vydělají jen tisícovky na jedné zakázce, ale zato potenciálních zákazníků jsou tisíce. A můžeš jich získat pár nebo jich můžeš získat hodně, takže se můžeš pohybovat po celé škále od „prd“ až po „miliony“, přičemž s největší pravděpodobností budeš někde uprostřed. Kdežto s technologií X budeš buď dole nebo nahoře, podle toho, jakého budeš mít obchodníka. U technologie Y dobrý obchodník udělá taky hodně, protože konkurence je obrovská, ale dá se žít i bez obchodníka, z referencí.

  A úplný extrém je ten vývoj android/iPhone aplikací. Tam na jednom zákazníkovi vyděláš jen desetikoruny, ale zase potenciálních zákazníků jsou stamiliony. Konkurence je obrovsky obrovská ale nepotřebuješ žádného obchodníka a přesto se budeš pohybovat na škále od nuly po miliony. Říct že tento byznys je málo výdělečný, to je velmi odvážné tvrzení. Znám pár lidí, kteří se tím velmi dobře živí. Jeden z nich jezdí v Audi A8 (nejsem ten typ co obdivuje auta, já sám jezdím v autě které má hodnotu asitak jednoho mého měsíčního příjmu, ale přecejenom když někdo jezdí v autě za 2 mega tak to o něčem svědčí), další z nich teď byl na půlroční cestě kolem světa.

  Už je půlnoc a většina mého mozku už spí, takže se omlouvám za nesrozumitelnost mých myšlenek, radši to ještě jednou stručně shrnu:
  Připadá mi jako krátkozraké říkat, že v jednom vlaku se nedá vydělat a v jiném jo. V jednom vlaku se vydělá hromada peněz na jedné zakázce, ale zase je tam velké riziko, že takovou zakázku neseženeš. V jiném vlaku se na jedné zakázce vydělá mnohem méně, ale zase je větší poptávka. To, ve kterém vlaku je pro konkrétního člověka v konkrétní chvíli výhodnější sedět, to záleží čistě na tom, jak schopného má obchodníka, které mu ty zakázky shání.

 • Milos

  Mě se vždycky líbí, jak lidé mluví. Když se píše o aplikaci, implicitně se myslí webová aplikace. Když se mluví o počítači, myslí se PC. Nezapomeňte, že aplikace jsou desktopové programy (třeba blbý office nebo notepad) a počítače začínaly jako velké bedny. Dneska taky jedou velké bedny ohromný počet transakcí nad ohromným množstvím dat.

Starší příspěvky:
Home office nebo kancl?

Kdysi jsem měl zajímavý režim, pracoval jsem pro firmu z Británie z Čech, a do práce jsem lítal letadlem, samozřejmě...

Zavřít